Bebeklerde işitme kaybının belirtileri nelerdir?

 

 

   OKUMAK İÇİN DEVAMI TUŞUNA BASINIZ !


 

 

 

 

 

İşitme kaybı bulunan bebeklerde bu sorunun hızla fark edilmesi ve tedaviye başlanması, bebeğin konuşma ve dil gelişiminin aksamaması için hızlı teşhis konması çok önemlidir.

Rahatsızlığın belirtilerinden biri veya birkaçının gözlemlendiği durumlarda bebek mutlaka doktora gösterilmeli ve işitme testi uygulanmalıdır.

Hem doğumun sonrasında hem de sonraki ay ve yıllarda yapılabilen işitme testi ile bebekte işitme kaybı olup olmadığı, var ise seviyesi belirlenir ve hem işitmenin düzeltilmesi hem de dil becerisine de destek olmak amacıyla tedaviler uygulanmaya başlanır.

İşitme kaybının bebeğin yaşına göre farklı belirtileri görülebilir:

0-6 aylık bebek:
Ani yüksek seslerde irkilmiyor, belirgin bir tepki vermiyorsa, gürültüye uyanmıyorsa, sesleri taklit etmiyor, sadece ses duyarak sakinleştiğine rastlanmıyorsa, sesin geldiği yöne başını çevirmiyorsa işitme kaybı olabilir.

6-12 aylık bebek:
Henüz hiç konuşma sesi ile anlamsız sesler çıkarmadıysa veya artık çıkarmıyorsa, sorulduğunda tanıdığı bir kişiyi veya nesneyi gösteremiyorsa, 1 yaşına geldiğinde “El salla” gibi basit ifadeleri yalnızca sözle anlamıyorsa işitme kaybı olabilir.

1-2 yaşındaki bebek:
İlk çağırılışında cevap vermiyorsa, çevredeki seslere tepki vermiyorsa veya sesin nereden geldiğini bulamıyorsa,yaşıtlarına benzer sesler ve kelimeler çıkarmıyor, benzer bir dille konuşmuyorsa, tanıdığı kişi ve nesneler için basit kelimeler kullanmaya başlamadıysa, televizyonu normal ses düzeyinde izleyemiyorsa işitme kaybı olabilir.