Çocuklarda utangaçlık hangi durumlarda hastalık sayılır?

 

 

   OKUMAK İÇİN DEVAMI TUŞUNA BASINIZ !

 

 

 

 

 

Çocuklar da yetişkinler de sosyal hayatlarında yeni bir durumla karşılaştıklarında buna uyum sağlamaya çalışırken belirli bir sosyal kaygı hissederler.

 

Bu his kendilerini korumak için aldıkları bir tedbir olarak düşünülebilir.

 

Çocukların aktivitelerini kısıtlamayan utangaç halleri normal kabul edilir.

 

Öte yandan, bazı çocuklarda utangaçlık düzeyi diğerlerine göre çok daha yüksek olur ve günlük hayatlarını olumsuz yönde etkiler. Bu durum sosyal fobi veya sosyal anksiyete bozukluğu olarak adlandırılabilir.

 

Aşırı utangaç çocuklar sosyal ortamlardan, çok yakınları haricindeki insanlarla iletişim kurmaktan uzak durur, kendileriyle ilgili olumsuz eleştirilere karşı aşırı hassasiyet gösterirler. Annelerinin yanından ayrılmak istemez ve başkalarının sordukları soruları yanıtlamaktan kaçınırlar.

 

Sosyal fobi, çocukların arkadaşlarıyla ilişkilerini olumsuz etkiler. Oyunlara katılmak isteseler de cesaret edemez ve yalnız kalmayı ya da kendilerinden küçüklerle vakit geçirmeyi seçerler. Spor, dans gibi sosyal aktivitelere katılmazlar. Güvensizlik ve huzursuzluğun yanı sıra saldırganlık da görülebilir.

 

Yalnızlık, değersizlik hisseden çocuk sürekli yüksek bir kaygı düzeyiyle yaşar ve kendi yeteneklerini keşfetmesi ve geliştirmesi de zorlaşır.