Kardeşi olan çocuğa nasıl yaklaşmak gerekir?

 

 

 

     OKUMAK İÇİN DEVAM TUŞUNA BASINIZ !

 

 

 

 

Çocuklar için gelişme sürecinde en sıkıntılı durumlardan biri kardeş sahibi olmalarıdır. Annenin ilgisini bir başka varlıkla paylaşmak zorlayıcıdır.

Gebeliğin son aylarında anneler yorgunluğu nedeniyle çocuğuna yeterince ilgi gösteremeyebilir.

Çocuklarda kardeş kıskançlığına yol açan duygular bu dönemden itibaren belirmeye başlar. Çocukları yeni kardeşe hazırlamak kardeş kıskançlığının oluşmasına ve yoğunlaşmasına engel olur.

Kardeş bekleyen çocuklarla ilgilenirken gebelik döneminden itibaren şunlara dikkat edilmelidir:

Çocuğunuzu bebek bulunan ortamlara götürün. Bebeklerin nasıl varlıklar olduklarını, anneyle nasıl bir ilişki kurduklarını, ne kadar vakit ayrılması gerektiğini anlamasını sağlayın.
Doğacak kardeşiyle ilgili çocuğunuzu bilgilendirin. Kardeşini benimsemesi için karnınıza dokunmasına, bebeğin hareketlerini hissetmesine izin verin, birlikte bebekle konuşun.
Doğacak bebeğin özellikleriyle, örneğin nasıl uyuduğu, beslendiği, altının nasıl değiştirildiği ile ilgili çocuğa bilgi verin.
Eskisine göre daha yorgun, stresli veya halsiz olduğunuzu fark ettiğinde, ona bunun nedenini anlayacağı dilde açıklayın.
Doktor kontrollerine çocuğunuzla birlikte gidin, gebelik sürecini takipte olmasına, bebeğin resmini ultrasonda izlemesine özen gösterin.